Ateliér na Stolárskej

Wet plate portraits

Wet plate process was discovered in the half of the 19th century and was very popular in the time of American Civil War. Lot of pictures survived from that time in a perfect condition. Collodion is flowed on a metal plate, sensitized in silver nitrate solution and exposed and developed while the plate is still wet. After washing and drying the plate is varnished with a varnish from sandarac gum and lavender oil. 

Every plate is an original. Because of a low sensibility of the collodion the exposure takes a few seconds and that is a reason, why people on wet plates have so different appearance compared to typical “smile now” snapshots. Variability and complexity of the wet plate process bring into final picture irregularities, which are emphasizing a unique character of every plate. 

A portrait session would take around 90 minutes. At that time we will make at least three plates and you will choose one of them for you. Selected plate has to be washed and varnished and will be ready in 48 hours. You can collect it personally, or we will deliver them to you by a courier service. If you would prefer, we can frame the picture. 

 

Contact

Technika mokrého kolódionového procesu bola vynájdená v polovici devätnásteho storočia. Fotografie na kovových platniach sa stali populárne a rozšírené počas vojny Severu porti Juhu a mnohé z fotografií z tých čias sú zachované dodnes v neporušenom stave. Emuzlia nanesená na kovovú platňu je scitlivená v roztoku dusičňanu strieborného a ešte za mokra exponovaná a vyvolaná. Po vypratí a vysušení je platňa pokrytá ochranným lakom z gumovníka a levanduľového oleja.

Každá platňa je originál, ktorý sa dá reprodukovať tak ako maľba nafotením alebo naskenovaním.  Nízka citlivosť kolódionovej emulzie si vyžaduje niekoľkosekundové expozície a aj preto je výzor ľudí na týchto fotografiách odlišný od usmievavých tvárí zachytených na bežných momentkách. Variabilita kolódionového procesu vnáša do portrétov nepravidelnosti, ktoré zvýrazňujú ich jedinečný charakter. 

Portrétne sedenie trvá 90 minút, počas ktorých urobíme niekoľko platní. Jednu z nich si vyberiete, ostatné platne zostávajú fotografovi. Vybraná platňa ešte musí prejsť procesom sušenia, leštenia a vytvrdzovania a k odberu bude pripravená do 48 hodín. Je možné dohodnuť si osobný odber, alebo Vám platňu doručí kuriérska služba. V prípade záujmu vieme zabezpečiť aj rámovanie.

Termín sedenia musí byť dohodnutý dopredu. 

Kontakt